CTB12-1200SWPT is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1,046
Datasheet
TRIAC Logic - Sensitive Gate 1.2 kV 12 A Through Hole TO-220AB
CTB12-1200SWPT
DigiKey Part Number
CTB12-1200SWPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTB12-1200SWPT
Description
TRIAC SENS GATE 1.2KV 12A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 126A
Manufacturer
Sensata-Crydom
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Part Status
Obsolete
Configuration
Single
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V