LC1G330EHEN
DigiKey Part Number
4008-LC1G330EHEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G330EHEN
Description
CONTACTORTESYSGIGA330 3P STD48-1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 330 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G330EHEN Models
Category
Contact Rating (Current)
330 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C