9080LBA163101
9080LBA163101
DigiKey Part Number
4008-9080LBA163101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9080LBA163101
Description
PWR DISTR BLK 600V 310A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Pole Power Distribution Block 310 A 600 V
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9080LBA163101 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Load Side Connections Per Pole
1
Manufacturer
Schneider Electric
Line Side Connection Type
Screw Connection
Series
Load Side Connection Type
Screw Connection
Packaging
Box
Line Side Wire/Stud Size
350MCM (kcmil) - 6 AWG
Part Status
Active
Load Side Wire/Stud Size
350MCM (kcmil) - 6 AWG
Type
Power Distribution Block
Voltage - Rated
600 V
Number of Poles
1
Current Rating (Amps)
310 A