8501CDO21V53
DigiKey Part Number
4008-8501CDO21V53-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8501CDO21V53
Description
POWER RELAY, TYPE C, 20A RESISTI
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
500VDC - Max
Mfr
Load - Max Switching
10000VA
Series
Coil Type
Non Latching
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Mounting Type
Approval Agency
CE, CSA, UL
Coil Voltage
Relay Type
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
20 A