9TGA48P0G001
DigiKey Part Number
1688-1857-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9TGA48P0G001
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 622.0 CFM (17.42m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9TGA48P0G001 Models
Category
Noise
80.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
168 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
3.5A
Air Flow
622.0 CFM (17.42m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
4.420 in H2O (1100.0 Pa)