Image for ZW-30-13-G-S-410-405 is not available
ZW-30-13-G-S-410-405
DigiKey Part Number
612-ZW-30-13-G-S-410-405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-30-13-G-S-410-405
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER,
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-30-13-G-S-410-405 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.415" (10.541mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.410" (10.414mm)
Series
Length - Tail
0.405" (10.287mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
30
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)