Image for ZW-28-08-T-S-250-160 is not available
ZW-28-08-T-S-250-160
DigiKey Part Number
612-ZW-28-08-T-S-250-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-28-08-T-S-250-160
Description
CONN BRD STACK .100" 28POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-28-08-T-S-250-160 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.160" (4.064mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
28
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)