Image for ZW-19-13-G-S-866-265 is not available
ZW-19-13-G-S-866-265
DigiKey Part Number
612-ZW-19-13-G-S-866-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-19-13-G-S-866-265
Description
CONN BRD STACK .100" 19POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-19-13-G-S-866-265 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.099" (2.515mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.866" (21.996mm)
Series
Length - Tail
0.265" (6.731mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
19
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)