Image for ZW-13-14-G-D-1100-164 is not available
ZW-13-14-G-D-1100-164
DigiKey Part Number
612-ZW-13-14-G-D-1100-164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-13-14-G-D-1100-164
Description
CONN BRD STACK .100" 26POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-13-14-G-D-1100-164 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.166" (4.216mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
1.100" (27.940mm)
Series
Length - Tail
0.164" (4.166mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
26
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)