Image for TW-26-08-G-D-500-250 is not available
TW-26-08-G-D-500-250
DigiKey Part Number
612-TW-26-08-G-D-500-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-26-08-G-D-500-250
Description
CONN BRD STACK 2.00 52POS
Detailed Description
52 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-26-08-G-D-500-250 Models
Length - Post (Mating)
0.081" (2.057mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.250" (6.350mm)
Number of Positions
52
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.831" (21.107mm)