Image for TW-25-04-G-D-240-157 is not available
TW-25-04-G-D-240-157
DigiKey Part Number
612-TW-25-04-G-D-240-157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-25-04-G-D-240-157
Description
CONN BRD STACK 2.00 50POS
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-25-04-G-D-240-157 Models
Length - Post (Mating)
0.158" (4.013mm)
Length - Stack Height
0.240" (6.096mm)
Series
Length - Tail
0.157" (3.988mm)
Number of Positions
50
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)