Image for TW-20-02-F-D-125-157 is not available
TW-20-02-F-D-125-157
DigiKey Part Number
612-TW-20-02-F-D-125-157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-20-02-F-D-125-157
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-20-02-F-D-125-157 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.095" (2.413mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.125" (3.175mm)
Series
Length - Tail
0.157" (3.988mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.377" (9.576mm)