Image for TW-14-05-G-D-370-095 is not available
TW-14-05-G-D-370-095
DigiKey Part Number
612-TW-14-05-G-D-370-095-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-14-05-G-D-370-095
Description
CONN BRD STACK 2.00 28POS
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-14-05-G-D-370-095 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.129" (3.277mm)
Length - Stack Height
0.370" (9.400mm)
Series
Length - Tail
0.095" (2.413mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
28
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.594" (15.088mm)