TW-05-03-G-D-260-125
DigiKey Part Number
TW-05-03-G-D-260-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-05-03-G-D-260-125
Description
CONN HDR 10POS 0.079 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-05-03-G-D-260-125 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.260" (6.604mm)
Series
Length - Tail
0.125" (3.175mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.535" (13.589mm)