Image for TW-04-07-L-D-420-120 is not available
TW-04-07-L-D-420-120
DigiKey Part Number
612-TW-04-07-L-D-420-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-04-07-L-D-420-120
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
TW-04-07-L-D-420-120 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.212" (5.385mm)
Length - Stack Height
0.420" (10.668mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
8
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.079" (2.00mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.752" (19.101mm)