Image for TW-03-07-G-S-350-050 is not available
TW-03-07-G-S-350-050
DigiKey Part Number
612-TW-03-07-G-S-350-050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-03-07-G-S-350-050
Description
CONN BRD STACK 2.00 3POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-03-07-G-S-350-050 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.352" (8.941mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Series
Length - Tail
0.050" (1.270mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
20.0µin (0.51µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.752" (19.101mm)