Image for TW-03-02-F-D-190-SM-TR is not available
TW-03-02-F-D-190-SM-TR
DigiKey Part Number
612-TW-03-02-F-D-190-SM-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-03-02-F-D-190-SM-TR
Description
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-03-02-F-D-190-SM-TR Models
Category
Length - Overall Pin
0.310" (7.874mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)
Series
Length - Stack Height
0.190" (4.826mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.079" (2.00mm)