SEML-125-02-03.0-H-D-WT
DigiKey Part Number
612-SEML-125-02-03.0-H-D-WT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEML-125-02-03.0-H-D-WT
Description
0.80 MM TIGER EYE FRICTION LOCK
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.031" (0.80mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEML-125-02-03.0-H-D-WT Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tray
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2.6A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
2
Contact Material
Beryllium Copper
Row Spacing - Mating
0.125" (3.18mm)