SEAF-50-06.5-S-10-2-A-K-TR
SEAF-50-06.5-S-10-2-A-K-TR
SEAF-50-06.5-S-10-2-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM15063TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM15063CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-06.5-S-10-2-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 500P SMD GOLD
Detailed Description
500 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF-50-06.5-S-10-2-A-K-TR Models
Number of Rows
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm
Number of Positions
500
Height Above Board
0.258" (6.55mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)