SEAF-50-05.0-L-04-1-A-LP-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
SEARAY
SEAF-50-05.0-L-04-1-A-LP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-05.0-L-04-1-A-LP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-05.0-L-04-1-A-LP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 200P SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SEAF-50-05.0-L-04-1-A-LP-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Latches, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
7mm, 8mm, 8.5mm, 11.5mm, 12mm, 14mm, 16mm, 18mm
Number of Positions
200
Height Above Board
0.199" (5.05mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)