RF316-03RP1-06BJ2-0152
DigiKey Part Number
612-RF316-03RP1-06BJ2-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-03RP1-06BJ2-0152
Description
COAX CBL MMCX TO N-TYPE 5.9"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MMCX to N-Type RG-316 5.984" (152.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-03RP1-06BJ2-0152 Models
Category
2nd Connector Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Samtec Inc.
2nd Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Series
Length
5.984" (152.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MMCX to N-Type
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MMCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
Amber
2nd Connector
N-Type Jack
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C