RF316-02RP1-03RP1-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-02RP1-03RP1-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-02RP1-03RP1-0305
Description
COAX CBL MCX TO MMCX 12"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MCX to MMCX RG-316 12.01" (305.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-02RP1-03RP1-0305 Models
Category
2nd Contact Gender
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to MMCX
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
Amber
2nd Connector
MMCX Plug, Right Angle
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C