Image for MW-20-03-G-D-141-085-P is not available
MW-20-03-G-D-141-085-P
DigiKey Part Number
MW-20-03-G-D-141-085-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MW-20-03-G-D-141-085-P
Description
CONN HDR 40POS 0.039 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
MW-20-03-G-D-141-085-P Models
Category
Length - Overall Pin
0.226" (5.740mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.085" (2.159mm)
Series
Length - Stack Height
0.141" (3.581mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.039" (1.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.039" (1.00mm)