Image for MTSW-109-22-H-D-240 is not available
MTSW-109-22-H-D-240
DigiKey Part Number
MTSW-109-22-H-D-240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-22-H-D-240
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-22-H-D-240 Models
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.290" (7.37mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A