Image for MTSW-109-08-H-D-275-008 is not available
MTSW-109-08-H-D-275-008
DigiKey Part Number
MTSW-109-08-H-D-275-008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-109-08-H-D-275-008
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-109-08-H-D-275-008 Models
Category
Contact Length - Mating
0.275" (6.99mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
17
Current Rating (Amps)
3A