Image for MTMM-107-09-G-S-350 is not available
MTMM-107-09-G-S-350
DigiKey Part Number
612-MTMM-107-09-G-S-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-107-09-G-S-350
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 7 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-107-09-G-S-350 Models
Category
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A