Image for MTMM-107-05-S-D-215-007 is not available
MTMM-107-05-S-D-215-007
DigiKey Part Number
612-MTMM-107-05-S-D-215-007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-107-05-S-D-215-007
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-107-05-S-D-215-007 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.215" (5.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
13
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A