Image for MTLW-132-09-H-D-350 is not available
MTLW-132-09-H-D-350
DigiKey Part Number
MTLW-132-09-H-D-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-132-09-H-D-350
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-132-09-H-D-350 Models
Category
Contact Length - Mating
0.350" (8.89mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact