Image for MTLW-132-08-H-D-235 is not available
MTLW-132-08-H-D-235
DigiKey Part Number
MTLW-132-08-H-D-235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-132-08-H-D-235
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 64 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-132-08-H-D-235 Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.235" (5.97mm)
Series
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact