Image for MTLW-120-09-G-D-580 is not available
MTLW-120-09-G-D-580
DigiKey Part Number
612-MTLW-120-09-G-D-580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-120-09-G-D-580
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-120-09-G-D-580 Models
Category
Contact Length - Mating
0.580" (14.73mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact