Image for MTLW-120-07-L-D-244 is not available
MTLW-120-07-L-D-244
DigiKey Part Number
612-MTLW-120-07-L-D-244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-120-07-L-D-244
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-120-07-L-D-244 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.244" (6.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact