LSH-020-01-G-D-A
LSH-020-01-G-D-A
LSH-020-01-G-D-A
DigiKey Part Number
SAM9670-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSH-020-01-G-D-A
Description
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LSH-020-01-G-D-A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.31mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)