Image for JW-05-04-T-S-395-120 is not available
JW-05-04-T-S-395-120
DigiKey Part Number
612-JW-05-04-T-S-395-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW-05-04-T-S-395-120
Description
.156" FLEX STACK, POWER FLEXIBLE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JW-05-04-T-S-395-120 Models
Category
Length - Overall Pin
0.605" (15.367mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.120" (3.050mm)
Series
Length - Stack Height
0.395" (10.033mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
5
Termination
Solder
Pitch
0.156" (3.96mm)