IPD1-17-S-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 838
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Image for IPD1-17-S-R is not available
IPD1-17-S-R
DigiKey Part Number
IPD1-17-S-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD1-17-S-R
Description
CONN RCPT HSG 17POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
IPD1-17-S-R Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)