HW-17-20-S-D-810-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-17-20-S-D-810-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-17-20-S-D-810-SM-A
Description
CONN HDR 34POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
34 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-17-20-S-D-810-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating)
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Stack Height
0.810" (20.574mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Number of Positions
34
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)