HW-14-14-T-S-1220-105
DigiKey Part Number
612-HW-14-14-T-S-1220-105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-14-14-T-S-1220-105
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
HW-14-14-T-S-1220-105 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height
1.220" (30.988mm)
Series
Length - Tail
0.105" (2.667mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
14
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)