Image for HW-09-09-T-D-515-110 is not available
HW-09-09-T-D-515-110
DigiKey Part Number
612-HW-09-09-T-D-515-110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-09-09-T-D-515-110
Description
CONN HDR 18POS 0.1 STACK T/H
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
HW-09-09-T-D-515-110 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating)
0.105" (2.667mm)
Series
Length - Stack Height
0.515" (13.081mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.110" (2.800mm)
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
18
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)