Image for HW-08-11-G-D-450-SM-A is not available
HW-08-11-G-D-450-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-08-11-G-D-450-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-08-11-G-D-450-SM-A
Description
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-08-11-G-D-450-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.865" (21.971mm)
Length - Post (Mating)
0.415" (10.541mm)
Series
Length - Stack Height
0.450" (11.430mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.100" (2.54mm)