Image for HW-05-20-S-D-765-SM is not available
HW-05-20-S-D-765-SM
DigiKey Part Number
612-HW-05-20-S-D-765-SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-05-20-S-D-765-SM
Description
HIGH TEMPERATURE FLEXIBLE BOARD
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-05-20-S-D-765-SM Models
Category
Length - Overall Pin
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating)
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Stack Height
0.765" (19.431mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Color
Black, Natural
Row Spacing
0.100" (2.54mm)