Image for HW-05-20-L-D-400-SM-A is not available
HW-05-20-L-D-400-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-05-20-L-D-400-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-05-20-L-D-400-SM-A
Description
CONN HDR 10POS 0.1 STACK SMD
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
EDA/CAD Models
HW-05-20-L-D-400-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
1.065" (27.051mm)
Length - Post (Mating)
0.665" (16.891mm)
Series
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
10
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)