FJH-40-R-10.00-4
DigiKey Part Number
FJH-40-R-10.00-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJH-40-R-10.00-4
Description
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 10"
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 10.0" (254.0mm)
EDA/CAD Models
FJH-40-R-10.00-4 Models
Number of Conductors
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Length
10.0" (254.0mm)
Length - Exposed Ends
0.157" (4.00mm)