ESQT-130-02-G-T-665
DigiKey Part Number
ESQT-130-02-G-T-665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-130-02-G-T-665
Description
CONN SOCKET 90POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
90 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-130-02-G-T-665 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.665" (16.90mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.185" (4.70mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
3
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)