Image for ESQT-116-03-G-Q-395 is not available
ESQT-116-03-G-Q-395
DigiKey Part Number
ESQT-116-03-G-Q-395-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-116-03-G-Q-395
Description
CONN SOCKET 64POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-116-03-G-Q-395 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.395" (10.03mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
4
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)