ESQT-108-03-G-D-310
DigiKey Part Number
ESQT-108-03-G-D-310-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-108-03-G-D-310
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-108-03-G-D-310 Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.310" (7.87mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Number of Rows
2
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)