Image for ESQT-108-03-F-D-314-011 is not available
ESQT-108-03-F-D-314-011
DigiKey Part Number
ESQT-108-03-F-D-314-011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-108-03-F-D-314-011
Description
CONN SOCKET 16POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQT-108-03-F-D-314-011 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.314" (7.98mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.144" (3.66mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
15
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)