Image for ESD-112-T-24 is not available
ESD-112-T-24
DigiKey Part Number
ESD-112-T-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD-112-T-24
Description
CONN SOCKET 24POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Elevated Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESD-112-T-24 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Insulation Height
0.400" (10.16mm)
Contact Type
Female Socket
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Style
Board to Board
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)