ERF8-013-05.0-L-DV-K-TR
ERF8-013-05.0-L-DV-K-TR
ERF8-013-05.0-L-DV-K-TR
DigiKey Part Number
SAM13538TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13538CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13538DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF8-013-05.0-L-DV-K-TR
Description
CONN SOCKET 26POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERF8-013-05.0-L-DV-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 10mm, 13mm, 14mm, 20mm
Number of Positions
26
Height Above Board
0.210" (5.33mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)