ERF5-010-05.0-L-DV-TR
DigiKey Part Number
SAM13490TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13490CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13490DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF5-010-05.0-L-DV-TR
Description
CONN SOCKET 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERF5-010-05.0-L-DV-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm, 10mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.193" (4.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)