Image for ERCD-020-01.72-TTR-STL-1-D is not available
ERCD-020-01.72-TTR-STL-1-D
DigiKey Part Number
612-ERCD-020-01.72-TTR-STL-1-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERCD-020-01.72-TTR-STL-1-D
Description
0.80 MM EDGE RATE COAX CABLE ASS
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Card Edge to Card Edge 0.143' (43.69mm, 1.72")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERCD-020-01.72-TTR-STL-1-D Models
Category
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Series
Length
0.143' (43.69mm, 1.72")