CL21B102KECXPNC
DigiKey Part Number
1276-CL21B102KECXPNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL21B102KECXPNCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL21B102KECXPNCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21B102KECXPNC
Description
CAP CER 1NF 250V X7R 0805
Detailed Description
1000 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21B102KECXPNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
General Purpose
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)